Archive - Sayfa

Şubat 19th, 2017

Çarşı ve Mahalle Bekçisi (ÇMB) alımı için başvuru şartları nelerdir?

İstanbul Emniyet Müdürlüğü bünyesinde istihdam edilecek 700 Çarşı ve Mahalle Bekçisi (ÇMB) alımı için başvurular başladı.

İstanbul'un 39 ilçesinde görevlendirilmek üzere alımı yapılacak olan ÇMB adaylarının yazılı ve sözlü sınava katılacakları, bu sınavlarda başarılı olan ve sağlık koşulları elverişli olanların İstanbul Emniyet Müdürlüğü bünyesinde göreve başlayacakları bildirildi.

Başvuru yapan adayların lise ve dengi okul mezunu olmaları, son bir yıldır İstanbul'da ikamet etmeleri, askerliklerini yapmış olmaları, 30 yaşından gün almamış olmaları isteniyor.

Adayların, 24 Şubat tarihine kadar İstanbul'daki ilçe emniyet müdürlüklerine hafta sonları da dahil her gün mesai saatlerinde başvurabilecekleri kaydedildi.

T.C. İÇİŞLERİ BAKANLIĞI

Memurların siyasi faaliyet yasağının kapsamı nedir?

Memurlar evet veya hayır paylaşımları (propagandası) yapabilir mi? Bugünlerin flaş konusu memurların Anayasa değişikliğiyle ilgili referandumda kullanacakları oy'un rengini açıkça paylaşmalarının ya da bu konuda propaganda yapmalarının yasal olup olmadığıdır. Özellikle bazı üst ve orta düzey bürokratların kullanacakları oy'un rengini sosyal medyada paylaşması aksi yönde oy kullananların ciddi bir tepkisini toplamıştır. Bu konunun disiplin suçu oluşturup oluşturmayacağını açıklamaya çalışacağız.

Memurların siyasi faaliyet yasağının kapsamı

Öncelikle devlet memurlarının hangi faaliyetlerinin siyasi faaliyet kapsamına girdiğinin mevzuat çerçevesini çizmemiz gerekmektedir. Siyasi parti kavramı 657 sayılı Kanun'un 7 ve 125'inci maddelerinde geçmektedir.

Şubat 18th

Seçmen listelerinde adı olmayanlar ne yapacak?

16 Nisan’da yapılacak referandum için seçmen listeleri bugün askıya çıkarken, oy kullanmak isteyenlerin listeleri kontrol etmesi gerekiyor.

Anayasa değişikliği referandumu öncesinde seçmen listeleri Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından askıya çıkarıldı.

Vatandaşların 26 Şubat tarihine kadar seçmen sorgulamalarını yapabileceği belirtildi. Seçmen listelerinde isimleri yer alan vatandaşlar, referandumda oy kullanabilecekken, isimleri bulunmayanların ise 26 Şubat’a kadar gerekli işlemleri yapmaları gerekiyor.

"LİSTELERDE ADI OLMAYANLARIN NÜFUS MÜDÜRLÜKLERİNE BAŞVURMASI LAZIM"

Seçmen listelerinin bugün askıya çıktığını ve 26 Şubat tarihine kadar askıda kalacağını dile getiren Eskişehir Tepebaşı Bölgesi Bahçelievler Mahallesi Muhtarı Sülbiye Bilen, vatandaşların listeleri mutlaka kontrol etmeleri gerektiğini söyledi.

Hakim ve savcı adaylarının liyakat değerlendirmesi nasıl yapılıyor?

Hakim ve savcı adaylarının 2 veya 3 dakikalık mülakatlarla seçilmesi doğru mu?

Avukatlık mesleğinden idari yargı hakim adaylığı yazılı yarışma sınavını kazanıp mülakata katılmaya hak kazanan adayların ve avukatlık mesleğinden adli yargı hakim ve savcı adaylığı yazılı yarışma sınavını kazanıp mülakata katılmaya hak kazanan adayların mülakat tarihleri Adalet Bakanlığınca açıklandı.

Edindiğimiz bilgilere göre 300 kişinin katılacağı avukatlık mesleğinden idari yargı hakim adaylığı mülakatları 27- 28 Şubat 2017 tarihleri olmak üzere 2(iki) gün içerisinde, 4500 kişinin katılacağı avukatlık mesleğinden adli yargı hakim ve savcı adaylığı mülakatları ise 01-24 Mart 2017 tarihleri arasında yer alan mesai günlerinde yani 18(onsekiz) gün içerisinde yapılacağı öngörülmüştür.

Toprak Mahsulleri Ofisi Teftiş Kurulu Yönetmeliğinde değişiklik

Toprak Mahsulleri Ofisi Genel Müdürlüğü Teftiş Kurulu Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik

18 Şubat 2017 CUMARTESİ

Resmi Gazete

Sayı : 29983

YÖNETMELİK

Toprak Mahsulleri Ofisi Genel Müdürlüğünden:

TOPRAK MAHSULLERİ OFİSİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ TEFTİŞ KURULU

YÖNETMELİĞİNDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK

MADDE 1 - 5/12/1993 tarihli ve 21779 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan Toprak Mahsulleri Ofisi Genel Müdürlüğü Teftiş Kurulu Yönetmeliğinin 6 ncı maddesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

"MADDE 6 - Teftiş Kurulu Başkanı, müfettişlik veya denetçilik yeterliliğini kazanmış ve kamu kurum ve kuruluşlarında denetim hizmetleri ile ilgili görevlerde on yıldır bulunan ya da bulunmuş kişiler arasından atanır."

MADDE 2 - Bu Yönetmelik yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

Referandum için YSK seçmen sorgulama sayfası

YSK hem yurt içi hem de yurt dışı seçmen sorgulama sayfalarını yayına açtı

SEÇMEN SORGULAMA HEM YSK SAYFASINDAN HEM DE TURKIYE.GOV.TR'DEN YAPILIYOR

Yüksek Seçim Kurulu, hem yurt içi hem de yurt dışı seçmen sorgulama sayfalarını yayına açtı.

Söz konusu sayfalara turkiye.gov.tr adresinden erişmek mümkün. Ayrıca söz konusu sorgulamayı YSK'nın sitesinden de yapmak mümkün.

YSK sayfasından sorgulama yapmak için tıklayınız

e-Devlet Seçmen Sorgulaması için Tıklayınız

OY KULLANACAĞI YERİ DEĞİŞTİRMEK İSTEYEN NE YAPMALI?

Şubat 17th

THY'ye alınacak elemanlarda aranan özellikler nelerdir?

THY Teknik A.Ş, sivil hava taşıtlarının bakım onarımı alanında en az 3 yıl iş tecrübesine sahip teknisyen arıyor.

THY Teknik A.Ş, sivil hava taşıtlarının bakım onarımı alanında en az 3 yıl iş tecrübesine sahip, A1 hat bakım, B1 mekanik veya B2 aviyonik kategorilerinde aktif lisans sahibi teknisyenleri işe alacak.

Elemanlarda aranan özellikler şöyle:

T.C. vatandaşı
01.01.1972 tarihinden sonra doğmuş
En az lise mezunu
Adli sicil kaydı ve adli sicil arşiv kaydı bulunmayan
Askerlik hizmetini tamamlamış veya muaf
Takım çalışmasına yatkın
Öğrenmeye ve çalışmaya hevesli
Vardiyalı düzende çalışabilecek
Birden fazla işi üstlenebilecek, sonuç odaklı
İstanbul'da ikamet eden/edebilecek olan
Ağır ve tehlikeli işlerde çalışmaya engel sağlık sorunu bulunmayan
Gerektiğinde İstanbul dışındaki lokasyonlarda görev alabilecek olan.

Sözleşmeli öğretmen ataması takvimi açıklandı

MEB tarafından gerçekleştirilecek 20 bin 127 pozisyona sözleşmeli öğretmen alımı için başvuru tarihleri açıklandı. Peki başvurular ne zaman yapılacak?

Milli Eğitim Bakanlığına (MEB) bağlı örgün ve yaygın eğitim kurumlarının öğretmen ihtiyacının karşılanması amacıyla Sözleşmeli Öğretmen İstihdamına İlişkin Yönetmelik kapsamında 20 bin 127 pozisyona sözleşmeli öğretmen ataması gerçekleştirilecek.

MEB sözleşmeli öğretmen atamasına ilişkin takvimi açıkladı. İşte detaylar...

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMEN ATAMASI NE ZAMAN?

Sözlü sınava başvurular, 15-21 Mart 2017 tarihleri arasında alınacak. Adaylara sınav giriş belgesi 27 Mart'ta duyurulacak. Sınav ise Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi (ÖABT) gerektirmeyen alanlar bakımından (KPSS10) 03-07 Nisan 2017'de, ÖABT gerektiren alanlar bakımından (KPSS121) 24 Nisan-13 Mayıs 2017 tarihleri arasında yapılacak.

60 bin memur ve hizmetli alımı ne zaman yapılacak?

İstihdam seferberliği kapılar açıldı için kamu ve özel sektör kolları sıvadı. Kamuda 3 bakanlık toplam 60 bin memur için taleplerini Maliye'ye gönderdi. Buna göre, Sağlık, Adalet ve Milli Eğitim bakanlıkları toplam 60 bin memur ve hizmetli alımı yapacak.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başlattığı istihdam seferberliği için ilk somut adımlar gelmeye başladı. Kamu ve özel sektörün tam destek verdiği seferberlikte kamu kurumları personel alımı için düğmeye bastı. Bu yıl için 60 binin üzerinde memur alımı öngörülürken, bakanlıklar taleplerini Maliye'ye göndermeye başladı. Adalet Bakanlığı 10 bin, Sağlık Bakanlığı da 29 bin 500 personel alacak. Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB) da 30 bine yakın öğretmen ataması yapması bekleniyor.

İLK ALIMLAR MARTTA BAŞLIYOR

Şubat 16th

Hal Yasası değişiyor mu?

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sebze-meyve fiyatlarındaki yükselişe dikkat çekmesinin ardından hükümet 'Hal Yasası'nda değişikliğe gidiyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da, “domates tarlada 1, çarşıda pazarda 7-8 lira. Bu ne? Bu arada olanlar kimler” diyerek dikkat çektiği sebze-meyve fiyatlarındaki yükseliş, hükümeti harekete geçirdi.

Hal Yasası’nda yapılacak değişikliklerle ilgili bilgi veren Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, “Hal Yasası değişikliğiyle aracı sayısı azaltılacak. Her belde ve ilçede hal olmayacak, büyük haller oluşturulacak. Kafa karışıklığını gidermek için ürün sınıflandırmasına gidilecek. Örnek pazar yerleriyle pazarcılığa yeni koşullar getirilecek” dedi.

HAL SAYISI AZALACAK

Açığa alınan memurun maaş promosyonunda kesinti olmalı mı?

Açığa alınan memura, maaşının üçte ikisi verilmektedir. Peki açığa alınan memurun, maaş promosyonunda kesinti olmalı mı?

657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 164. maddesinin son fıkrasında, "Üçüncü fıkra kapsamına giren personelin her türlü özlük haklarının ve tahakkuk işlemlerinin belli merkezlerden yapılabilmesi ve ödemelerin bankacılık sistemi aracılığı ile gerçekleştirilmesi için gerekli düzenlemeleri yapmaya ve gerekli tedbirleri almaya Maliye Bakanlığı yetkilidir." hükmü bulunmaktadır.

Bu hükme göre 20/04/2004 tarihli ve 25379 (1. Mükerrer) sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Maliye Bakanlığı Muhasebat Genel Müdürlüğünün Genel Tebliğinde (Seri No:6) kamu görevlilerinin aylık ve diğer özlük haklarının banka aracılığıyla ödenmesi ve buna ilişkin usul ve esaslar belirlenmiştir.

Ev hizmetlerinde çalışan eşin bulunduğu yere eş durumu tayini istenebilir mi?

Devlet Personel Başkanlığı, ev hizmetlerinde çalışarak sigortalı olan eşin bulunduğu yere, eş durumu nakli istemeyeceği yönünde görüş verdi.

Devlet Personel Başkanlığı, ev hizmetlerinde çalışarak sigortalı olan eşin bulunduğu yere, eş durumu nakli istemeyeceği yönünde görüş verdi

Şubat 14th

TÜBİTAK KPSS'siz personel alıyor

TÜBİTAK 24 personel alacağını duyurdu. Aranan şartlar arasında ise KPSS zorunluluğu yok.

TÜBİTAK Çağrılı Destek Programları Başkanlığı, yayımladığı ilan ile Ankara'da görevlendirilmek üzere personel alacağını duyurdu.

24 personelin alınacağı açıklanırken, başvuru yapacak adaylardan bazı şartlar isteniyor. TÜBİTAK, genel şartları ''kamu haklarından mahrum olmamak, erkek adaylar için askerliğini tamamlamış ya da en az 1 yıl tecilli olmak, görevini devamlı yapmasına engel sağlık durumu olmamak'' şeklinde açıkladı.

Öte yandan adaylardan 'Yabancı dil sınavı (YDS)' isteniyor.

BAŞVURU SÜRESİ

Başvurular için belirlenen tarih 13 Şubat- 6 Mart 2017 arası iken, başvurular 'www.tubitak.gov.tr' adresinden İş Başvuru Sistemine kayıt olmak suretiyle yapılabiliyor.

İnfaz koruma memurlarının dış güvenlik görevi ne oldu?

İnfaz koruma memurlarının, 2014 yılında gündeme gelen dış güvenlik görevi ne oldu?

Adalet Bakanlığı, 2014 yılının ortalarında TBMM'ye sevk ettiği tasarıda, cezaevlerinin korunmasının iç ve dış güvenlik olarak ikiye ayrılması planlanıyordu.

Yine tasarıya göre, dış güvenlikten de infaz koruma memurları sorumlu olacaktı.

İç ve dış güvenlik nöbet ve vardiya usulü ile çalıştırılacak, iç ve dış güvenlikte çalıştırılacak ceza infaz kurumu mudur yardımcısı, idare memuru, infaz ve koruma başmemuru ile infaz ve koruma memurlarının çalışma esasları, görevlendirilmeleri, görev süreleri gibi hususlar yönetmelikle belirlenecek, ayrıca kurum müdürü isterse iç güvenlikteki personeli, dış güvenliğe verebilecekti.

Ancak 2014 yılının Temmuz ayında gündeme gelen ve Meclis komisyonundan geçen bu tasarıda bugüne kadar ilerleme sağlanamamıştır.

Öğretmenin özel hizmet tazminatı ne kadar?

4. derecedeki bir öğretmenin özel hizmet tazminatı ne kadardır?

SORU Merhabalar,
Öğretmenlikte 13.senemi calismaktayim.Kadro derecem 4/2 Maasimda benimle ayni derecede olanlarda farklilik gördüm. Bunu arastirdigimda onlarin özel hizmet tazminatinim 1017 tl benim 963 tl olarak hesaplandigini gördüm.
Bu ozel hizmet tazminati neye göre hesaplaniyor.Kadro derece-kademeye gore degil mi?

Benim maasim mi onlarin maaşi mi yanlış hesap ediliyor.Hatta bir tanesi 4/1 olmasina rağmen benden yüksek maas aliyor?
Bunun düzeltmesi icin nereye basvurmam gerekiyor?
Simdiden Teşekkürler
Saygilar

Sponsorlu bağlantılar

Son yorumlar