Archive - 2015

Aralık 31st

OGM Çalışanlarının Sorunları ve Çözümleri

OGM Çalışanlarının Sorunları ve Çözümleri Çalıştayı; yetkili Sendika Toç Bir Sen ve Orman Genel Müdürlüğü'nün üst düzey iştiraki, diğer sosyal ve kamu tarafların katılımıyla 15 - 17 Aralık 2015 tarihleri arasında Ankara'nın Kızılcahamam ilçesinde gerçekleştirildi.

"OGM Çalışanlarının Sorunları ve Çözümleri" Çalıştayı; yetkili Sendika Toç Bir Sen ve Orman Genel Müdürlüğü'nün üst düzey iştiraki, diğer sosyal ve kamu tarafların katılımıyla 15 - 17 Aralık 2015 tarihleri arasında Ankara'nın Kızılcahamam ilçesinde gerçekleştirildi.

Kitlerde ne kadar kişi çalışıyor?

KİT'ler ve özelleştirme kapsamındaki kuruluşlarda, yılın 3'üncü çeyreği itibarıyla 123 bin 990 kişi çalışıyor.

Kamu İktisadi Teşebbüsleri (KİT) ve özelleştirme kapsamındaki kuruluşlarda, 2015'in 3'üncü çeyreği itibarıyla 123 bin 990 kişi çalıştığı bildirildi.

Hazine Müsteşarlığı, KİT'lerin ve özelleştirme programındaki kuruluşların istihdam sayılarını açıkladı.

Buna göre, yılın 3'üncü çeyreğinde KİT'ler ve özelleştirme programındaki kuruluşlarda toplam 123 bin 990 kişinin çalıştığı belirlenirken, bu kişilerin 110 bin 554'ü Hazine portföyündeki kuruluşlarda, 13 bin 436'sı ise özelleştirme portföyündeki kuruluşlarda istihdam ediliyor.

Çalışanların 4 bin 403'ü memur, 46 bin 457'si sözleşmeli, 57 bin 695'i kapsam içi işçi, 3 bin 770'i kapsam dışı işçi ve 11 bin 665'i de geçici işçi statüsünde bulunuyor.

2018'de hayatımızda neler değişecek

Roger Stapley adlı fütürist yazar, 2018 yılından sonra hayatımızın nasıl değişeceğini anlattı.

Sadece 20 yıl önce fotoğraflarımızı kağıda basıyorduk

1998’de Kodak’ta 170.000 kişi çalışıyordu, şirket ürettiği fotoğraf kağıtlarının yüzde 85’ini dünya çapında satıyordu. Birkaç yıl içinde fotoğraf kağıdı üretimine gerek kalmadı ve şirket iflas etti.

1998 yılındayken, çok değil üç yıl sonra 2001’de fotoğraflarınızı film kağıdına çekmeyeceğiniz aklınıza gelir miydi? Dijital kameralar 1975 yılında icat edildi. İlk kameralar sadece 10.000 piksel kabiliyetindeydi. Bütün üst teknolojilerde olduğu gibi dijital kameralar uzunca bir süre hayal kırıklığı yarattı ama daha sonra, sadece birkaç yıl içinde, film fotoğrafçılığına göre çok üstün olduğu kanıtlandı ve fotoğrafçılıkta kullanılan başlıca yöntem haline geldi.

2018 yılında pek çok değişecek!

MEB'de soruşturma ve inceleme yazışmalarını hangi şube takip edecek?

Soruşturma ve inceleme raporlarına, disiplin kuruluna girecek dosyalara, adli ve idari makamlardan gelen ön inceleme raporlarına dair iş ve işlemlerin; Maarif Müfettişleri Başkanlığı tarafından mı yoksa, İnsan Kaynakları Şubesince mi yürütüleceği konusunda tereddüte düşüldüğü belirtilerek, Bakanlık görüşü istenilmiştir.

MEB; Şikayet dilekçesinin Maarif Müfettişleri başkanlığına intikalinden, düzenlenecek raporun (İnceleme, Soruşturma ve Öninceleme) gereği için İnsan Kaynakların Şubesine gönderilmesine kadar geçen süreçteki iş ve işlemlerin Maarif Müfettişleri Başkanlığınca; raporun intikalinden sonraki tüm iş ve işlemlerin İnsan Kaynakları Şubesince yürütülmesinin gerektiğine dair görüş yazısı yayınladı.

Gençlik merkezlerinde görevlendirilen öğretmenlerin mağduriyeti ne olacak?

Gençlik ve Spor Bakanlığına bağlı spor faaliyetlerine geçici olarak görevlendirilen öğretmenler artık ek ders alamadıkları gibi okullarındaki ek dersler de kesilmeye başlandı.

9 Ekim 2012 tarih ve 28436 sayılı Resmi Gazete de yayımlanan Bakanlar Kurulu Kararına göre; Gençlik ve Spor Bakanlığınca yürütülen okul sporları, halk oyunları ve izcilik faaliyetleri kapsamında geçici olarak görevlendirilen yönetici ve öğretmenlere ek ders ücreti ödenmekteydi.

Bakanlar Kurulu kararı "2 öğretim yılı geçerlidir" şeklinde çıktığından MEB bu ödemeyi kesti ve bu konuda bir de yazı yayımladı.

Bakanların belki de bihaber oldukları bu konuda MEB ve özellikle Gençlik ve Spor Bakanlığının bir çalışma yapması mağduriyetleri bir nebze giderecek ve öğretmenlerden gelen;

Aralık 30th

Öğretmen Kadrosu İhdasına İlişkin Teklif Kabul Edildi

TBMM Genel Kurulu'nda, 12 bin 500 öğretmen kadrosu ihdasını da içeren Yükseköğretim Kanunu ile Bazı Kanun ve KHK'larda Değişiklik Yapan Kanun Teklifi kabul edildi.

TBMM Genel Kurulu'nda, 12 bin 500 öğretmen kadrosu ihdasını da içeren Yükseköğretim Kanunu ile Bazı Kanun ve KHK'larda Değişiklik Yapan Kanun Teklifi kabul edilerek, yasalaştı.

Kanuna göre, er, erbaş, Kıbrıs'a giden askerler ile askeri öğrencilerin harçlıkları artılıyor.

Er ve erbaşlar ile Kıbrıs'a giden askerlerin harçlıklarının hesaplanmasında esas alınan gösterge rakamları yüzde 100 artırıldı. Buna göre, 38 TL alan erler 76 TL, 43 TL alan onbaşılar 86 TL, 49 TL alan çavuşlar 97 TL alacak.

5 ve 6. bölgedeki öğretmenlere ek teşvik ne zaman verilecek?

Avcı, "Doğudaki öğretmenlere özellikle son olaylardan sonra ek ücret verilmesi yönünde iddialar var. Böyle bir çalışmanız var mı" sorusuna karşılık şu, yanıtı verdi:"Sadece doğu için değil. Bazı şehirlerimizde bazı ilçelerimizde hatta İstanbul'da bile bazı bölgelerdeki okullarımızda öğretmen sirkülasyonu diğerlerine göre hızlı oluyor. Oralar da öğretmenler, uzun süre görev yapmıyorlar, yapamıyorlar. Dolayısıyla bu durumda olan yerlerde daha kalıcı, daha uzun süreli görev yapmalarını teşvik edici nitelikte tedbirler alacağız inşallah. Ancak bu ders yılında çözülecek bir sorun değil."

Şehit yakını atamaları yapıldı

69 Memur, 109 Hizmetli ve 3'ü de 'Sürekli işçi' olmak üzere 181 şehit yakının ataması yapıldı.

3713 sayılı Terörle Mücadele Kanununun Ek 1 inci maddesi hükmüne istinaden; Şehit Yakını, Gazi ve Gazi Yakınları ile Vazife Malulleri ve Yakınlarının atama kurası 30/12/2015 tarihinde Devlet Personel Başkanlığı ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı temsilcilerinin katılımıyla noter huzurunda gerçekleştirildi..

Gerçekleştirilen kura neticesinde hak sahipleri arasında bulunan toplam 181 kişinin; 69'u "Memur", 109'u "Hizmetli" ve 3'ü de "Sürekli işçi" kadrolarına atanmaya hak kazanmış olup; hak sahipleri kura sonucunu http://euygulama.dpb.gov.tr/DPB_WEB/SorguSehitGaziAtama.aspx adresinden öğrenebileceklerdir.

Mesleki çalışmalarıyla farkındalık oluşturan öğretmenler tespit edilecek

Mesleki çalışmalarıyla farkındalık oluşturan öğretmenler arasından değerlendirme yapılarak belirtilen sayıda öğretmen 15 Ocak 2016 cuma günü mesai bitimine kadar DYS sistemi üzerinden Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğüne bildirilecek.


Doğu'da kalan öğretmene teşvik verilecek

Atama döneminde Doğu ve Güneydoğu'ya giden öğretmenlerin görev bölgesinde kalması için, başta ücret olmak üzere çeşitli teşviklerle ilgili çalışma yapılıyor...

Terör sebebiyle Doğu illerine giden ancak uzun yıllar kalmak istemeyen öğretmenlerin teşvik edilmesi için çalışma başlatıldı. Şırnak'ın Cizre ve Silopi ilçeleri başta olmak üzere, sokağa çıkma yasağı ilan edilen bölgelerdeki öğretmenleri hizmet içi eğitim gerekçesiyle geri çeken Bakanlık, bölgenin öğretmen sıkıntısına çare olacak düzenlemeyi hızla hayata geçirecek. Her yıl yapılan atamalarda aslan payını Doğu ve Güneydoğu illerine veren Bakanlık, bu atamalarla bölgenin açığını kapatmasına rağmen, atananların eş durumu ya da sağlık gibi sorunları gerekçe göstererek batı illerine tayin istemelerine çözüm için harekete geçti.

FARKLI ÜCRET ÖDENECEK

Aralık 29th

Devlet memurları için yılbaşı tatili kaç gün olacak?

Hangi günlerin tatil olacağı 2429 sayılı Ulusal Bayram ve Genel Tatiller Hakkında Kanunla belirlenmiştir. Buna göre yılbaşı tatili kaç gün olacak?

Bu kanunda sadece dini bayram için arefe tatili uygulaması bulunmaktadır.

Yılbaşı tatili için kanunda yer alan ifade şu şekildedir:

"D) Ulusal, resmi ve dini bayram günleri ile yılbaşı günü ve 1 Mayıs günü resmi daire ve kuruluşlar tatil edilir."

Buna göre sadece yılbaşı günü olan, 1 Ocak Cuma günü, resmi olarak tatil günüdür.

31 Aralık Perşembe günü ise tatil değildir.

30 bin atama, Doğu Anadolu bölgesine mi olacak?

MEB, şubat ayında 30 bin öğretmen atayacak. Atanacak öğretmenlerin yüzde 70'i Doğu ve Güneydoğu'ya gönderilecek. Öğretmenler ilk kez oryantasyon eğitimi alacak.

Şubat ayında atanacak 30 bin öğretmen atamasında ilk kez uygulamaya geçirilecek stajyer öğretmenlik için danışman öğretmenlerin seçimine başlandı. İl milli eğitim müdürlükleri, stajyer öğretmenlere yol gösterecek danışman öğretmenleri, 8 Ocak'a kadar belirlemek için harekete geçti. Danışman öğretmende aranacak özellikler şöyle: En az 10 yıl öğretmenlik yapmış, ulusal veya uluslararası projelerde görev almış, sosyal ve kültürel faaliyetlere katılım sağlamış, iletişim beceresi ve temsil yeteneği güçlü, mesleğinde temayüz etmiş olmak.

HAFTADA 5 GÜN STAJ

KPSS Branş Sıralamaları Güncellendi mi?

ÖSYM, bir aydır güncellenmeyen KPSS branş sıralamalarını, dün güncelledi.ÖSYM, her KPSS tercihi sonrasında KPSS branş sıralamalarını güncelliyordu.

Ancak, 2015/2 KPSS tercihleri 1 Aralık'ta açıklanmasına rağmen, sıralamalar güncellenmemişti.

ÖSYM dün akşam itibariyle, KPSS branş sıralamalarını güncellemiştir.

KPSS Branş Sıralamalarını Görmek için Tıklayınız

KPSS'deki tercih ücretine Ombudsman onay verdi

ÖSYM'nin KPSS tercihleri için aldığı 15 TL'lik başvuru ücretine Ombudsman'dan onay geldi.

ÖSYM, KPSS tercih işlemlerinden 15 TL alacağını açıklamıştı.Adaylar ÖSYM'nin aldığı 15 TL'lik KPSS tercih ücretini Ombudsman'a şikayet etmişti.

Yapılan şikayet üzerine Ombudsman, ÖSYM'nin verdiği kararda hukuka aykırılık bulunmadığını, kamu yararı ve hizmet kurallarına uygun olduğunu belirtip yapılan başvuruyu reddetti.

Aralık 28th

Devlet memurluğu bitiyor mu?

Kamu personel rejimi reformu yapılacak: YARIM asırdır yürürlükte bulunan Devlet Memurları rejimi yeniden düzenlenecek.

Hükümet programında Temel olarak, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu ile düzenlenen bu alanda zaman içinde dağınık bir yapı oluşmuş ve sistem çok karmaşık bir hale geldiği hususlarına yer verilmiştir.

Diğer yandan Kamu yönetiminin daha dinamik ve etkin bir hale getirilmesi, verimliliğin, hesap verebilirliğin, şeffaflığın ve etkililiğin artırılması amacıyla uluslararası örnekler de dikkate alınarak yeni bir personel rejimi oluşturulması öngörülmektedir

Yeni oluşturulacak rejim, kamu personelinin performansının ölçülebilmesine ve değerlendirilebilmesine de imkan verileceği hususları bulunmaktadır.

MEMURLARA İYİ HABER

Sponsorlu bağlantılar

Son yorumlar